ARASFERA


Vítejte v Arasféře!

V našem areálu vám chceme představit papoušky Brazílie, Asie, Austrálie a Nového Zélandu.


Věnujeme se chovu papoušků více než 20 let. Dokáží nás pobavit, uklidnit i plně zaměstnat. Jsou veselí, hraví, zvědaví, chytří....nikdy se neomrzí. Jsou naše láska.

Naši největší kolekci tvoří téměř všechny velké druhy ar, hejno australských papoušků a Nestoři kea. Některé páry se úspěšně množí a sami odchovávají mláďata. V několika případech se nám mláďata vyklubala v líhni nebo jsme je museli odebrat rodičům při kroužkování. Dokrmování mláďat a jejich výchova jsou nezapomenutelné a u každého z nich i jedinečné chovatelské okamžiky. Našim cílem je vždy odchovat zdravá a samostatná mláďata.

Během prohlídky můžete pod dohledem chovatele krmit ochočené ptáky nebo k nim přímo vstoupit do voliéry. Prohlídka expozic papoušků trvá asi 20 minut. K návštěvě doporučujeme období od května do října, kdy jsou papoušci v otevřených voliérách.

Kromě hejna australských papoušků uvidíte v našem areálu velké ary, různé druhy kakaduů a Nestory kea:

Arové jsou velcí papoušci s dlouhými ocasy, dlouhými úzkými křídly a jasně zbarveným opeřením, obývající zejména tropické deštné lesy na území Střední a Jižní Ameriky. Společným znakem všech zástupců tohoto rodu je také neopeřené místo kůže kolem očí. Podobně jako
většina ostatních papoušků se živí zejména různými semeny a plody a hnízdí ve stromových dutinách.

Nestor kea žije na Novém Zélandu,
v horách, ve výšce 2000 m, dorůstá průměrně 48 cm a jeho hmotnost se pohybuje kolem 1 kg. Je téměř celý olivově zelený s velkým, úzkým, zakřiveným, hnědo-šedým
zobákem. Je všežravý, požírá zejména kořeny, zelené části rostlin, bobule, nektar, hmyz, malé ptáky a savce a mršiny. Nestor kea je známý také pro svou inteligenci a zvídavost, často zaletuje i do těsné blízkosti lidských obydlí nebo na parkoviště, kde pátrá po zbytcích potravy.

Kakadu molucký má délku těla až 50 cm, hmotnost je
v rozmezí 780 - 1100 g. Kakadu molucký má celé tělo
a hlavu zbarvenou světle lososově růžově. Vztyčitelná chocholka je tmavěji lososově růžově zbarvená.
Oči mají hnědou duhovku, zobák a nohy jsou tmavě šedé. Tento druh žije endemicky na Jižních Moluckých ostrovech
ve východní
Indonésii v nadmořských výškách kolem 1000 m, v pobřežních oblastech, v horách a na kokosových plantážích. V době hnízdění žijí v párech, později se sdružují do velkých hejn. Živí se převážně rostlinnou potravou, jako jsou semena, ovoce, méně hmyz. V zajetí se podává slunečnicové semínko, různé druhy ořechů, pšenice, oves, proso, lesknice, máčená kukuřice, granule, piškoty, ovoce, mrkev, zelené krmení a čerstvé větve k okusu.